Pasmo świetlne
Pasmo świetlne to produkt, który stosuje się w halach magazynowych, zakładach produkcyjnych, czy halach przemysłowych. Doświetla ono pomieszczenie, jakie znajduje się w środku wymienionych budynków. Inwestycja w pasmo świetlne wiąże się z niższymi kosztami, jakie wynikają z potrzeby wykorzystania energii elektrycznej do wytwarzania sztucznego światła. Zazwyczaj pasmo świetlne umieszcza się na dachu pokrytym membraną, czy płytami warstwowymi. Jeśli dach jest pokryty papą – pasma świetlne mogą być umieszczone w dowolnym punkcie na dachu, jednak podstawa musi być właściwie dobrana jeśli chodzi o wysokość. Jeśli natomiast jest pokryty membraną, albo płytami warstwowymi – pasma trzeba zamieścić proporcjonalnie do długości kalenicy. Z uwagi na wykorzystany rodzaj budowy, wyróżnia się podział pasm świetlnych na połaciowe, kalenicowe i gasienicowe.
Podstawa pasma świetlnego tworzona jest z ocynkowanej blachy, której grubość nie jest stała i zależy od konkretnych właściwości konstrukcji. Odpowiedni szkielet pasma świetlnego konstruowany jest z wykorzystaniem detali aluminiowych. Do wypełnienia świetlika stosowany jest komorowy poliwęglan w wielu opcjach pod względem koloru i grubości. Każde pasmo świetlne może być zaopatrzone w dodatkowe części, takie jak np. klapy wentylacyjne, czy oddymiające.
Pasma świetlne wykonuje się po to, by doświetlić światłem naturalnym większe obiekty. Bardzo często stawia się na pasma wykonane z poliwęglanu. Pasmo świetlne z naszego sklepu zagwarantuje najlepsze doświetlenie wnętrza budynku jednocześnie redukując koszty zużycia energii elektrycznej. W tych odmianach pasm, w których umieszczono klapę dymową – mogą pełnić też rolę naturalnego przewietrzania. W budownictwie stosowanie tego rozwiązania bazuje na odpowiednich dokumentach projektu. Potrzebne jest jej zatwierdzenie w trybie, jaki obecnie obowiązuje i musi być ona zgodna z wymogami zawartymi w przepisach.
Długość pasm świetlnych może być nieograniczona, jednak jeśli chodzi o szerokość – nie może przekroczyć 6m.