Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Oddymianie pneumatyczne umożliwia samoczynne otwieranie klap w czasie pożaru. W przypadku wystąpienia pożaru następuje automatyczne lub ręczne uruchomienie mechanizmu. Podczas zadziałania bazuje na energii kinetycznej CO2 zgromadzonej w naboju. Nabój ten można zamieszczony jest w termowyzwalaczu i dodatkowo można zastosować w skrzyni alarmowej. Odpowiednie uruchomienie występuje poprzez zadziałanie (pęknięcie) bezpiecznika temperaturowego wyzwalacza termicznego, zadziałania czujników wykrywania pożaru (np. czujka dymowa) systemu alarmowania pożarowego lub na skutek ręcznego uruchomienia mechanizmu napędowego w wyniku złączenia dźwigni bądź przycisku alarmowego umieszczonego w skrzynce alarmowej.
Pierwszy bezpośredni system uruchomienia klapy dymowe polega na otwarciu dzięki termowyzwalaczowi umiejscowionemu w stelażu siłownika. Masa termowyzwalacza sięga do 75 g., a on sam dodatkowo posiada topikowy bezpiecznik. Ten wyposażony jest w mechanizm, uwalniający iglicę, która przebija nabój. Kiedy dochodzi do pożaru, klapy dymowe otwierają się dzięki bezpiecznikowi topikowemu. Bezpiecznik topikowy pęka w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury. Iglica w termowyzwalaczu przebija wtedy przykrywę naboju i gaz się uwalnia. Gaz wydobyty z naboju za pośrednictwem przewodu instalacji, jaką posiada oddymianie pneumatyczne, dociera do siłownika, który jest umiejscowiony pod klapą. Wtedy tłoczysko siłownika zostaje wypchane i zamknięte na stopniu najbardziej wysuniętym.
Obsługiwanie ręczne bazuje na takiej samej zasadzie otwierania klap, jak system 1., z tym, że dodatkowo posiadamy skrzynkę alarmową. System ten Wykorzystuje się wtedy, gdy niezbędne jest otworzenie kilku klap jednocześnie. Klapy otwierają się m.in. na skutek włączenia przycisku, albo innej metody przez ciągnięcie dźwigni w skrzynce. Dzięki takim działaniom porusza się iglica, która przebija nabój w skrzynce alarmowej. Uwalniają się w tym miejscu spore ilości gazu, które ponownie trafiają do klap znajdujących się w przestrzeni strefie dymowej i otwiera je. System ten wykorzystuje się, gdy niezbędne jest otwarcie większej ilości klap jednocześnie.