Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Klapy oddymiania pozwalają skutecznie odprowadzić dym i gorące gazy powstające w czasie pożaru, doskonale sprawdzają się do oddymiania i wietrzenia pomieszczeń. Ich otwarcie następuje automatycznie. Dzięki temu ciepło i trujące gazy (wytwarzane podczas pożaru) samoistnie uchodzą do atmosfery, podnosząc tym samym bezpieczeństwo osób ewakuujących się z budynku oraz służb biorących udział w akcji ratunkowej. Dodatkowo klapy dachowe pomagają doświetlać wnętrza budynków mieszkalnych, biurowych, usługowych czy przemysłowych światłem dziennym. W naszej ofercie dostępne są klapy oddymiające o różnych wymiarach, z napędami elektrycznymi i hydraulicznymi. Są to konstrukcje spełniające restrykcyjne normy bezpieczeństwa, dopasowane do potrzeb obowiązujących przepisów, charakteru obiektów użytkowych i różnych typów dachów. Nowoczesne klapy dymowe posiadają systemy napędowo-sterujące, które systemowo doprowadzają do otwierania i zamykania poszczególnych segmentów. Dowiedz się, jak działa system oddymiania, jakie klapy przeciwdymowe do dachów będą najlepsze i jak obliczyć ich powierzchnię czynną. Poznaj systemy oddymiania dostępne w naszej ofercie i wybierz rozwiązanie, które zapewni pełne bezpieczeństwo w Twoim obiekcie.
Klapa dymowa (klapa oddymiająca) to element systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jest to sprzęt umieszczany na dachu budynku, który pozwala na odprowadzenie z wnętrza dymu, ciepła i szkodliwych gazów tworzących się w czasie pożaru (po ogrzaniu samoistnie przemieszczają się one ku górze). Klapy dymne czasami dodatkowo pełnią również funkcję doświetlania pomieszczeń użytkowych obiektu oraz bywają używane do wietrzenia.
Klapy dymowe dachowe bezpośrednio oddziałują na ochronę pożarową budynku. Silnie obniżają rozprzestrzenianie się ognia i obniżają zagrożenie zaczadzenia się osób, które przebywają w danym obiekcie. Ich główną funkcją jest odprowadzenie na zewnątrz dymu, gazów i ciepła z budynku dotkniętego pożarem. Montaż klapy dymowej i właściwie zaprojektowany system oddymiania wspomagają proces ewakuacji ludzi i sprawne przeprowadzanie czynności ratowniczych. Odprowadzenie szkodliwych oparów zwiększa widoczność na drodze ewakuacyjnej.
Klapy oddymiania chronią także strukturę budowli przed wpływem wysokich temperatur i zmniejszają straty spowodowane przez oddziaływanie dymu. Oddymianie grawitacyjne jest proste i tanie, a jednocześnie wyjątkowo efektywne.
Wszystkie klapy oddymiające zaopatrzone są w sprzęt wyzwalający, który odpowiedzialny jest za ich otwarcie oraz zamknięcie. Stosowane są tu mechanizmy elektryczne lub pneumatyczne. Elektryczne mechanizmy wykorzystywane są przede wszystkim do kierowania klapami punktowymi stosowanymi na klatkach schodowych.
Do takiego zestawu zalicza się:
Do zestawu pneumatycznego zalicza się z kolei:
Zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, systemy oddymiania są konieczne we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Oddymianie podnosi bezpieczeństwo podczas pożaru, pozwala szybko pozbyć się dymu i szkodliwych gazów wytwarzanych przez ogień oraz ułatwia ewakuację osób znajdujących się w budynku objętym pożarem.
Przepisy prawne obowiązujące w Polsce regulują, kiedy wymagane są klapy dymowe. Dokładne wytyczne dotyczące wentylacji i oddymiania obiektów budowlanych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (par. 245, 246, 247). Najczęściej montuje się je w blokach mieszkalnych (do oddymiania klatek schodowych), budynkach użyteczności publicznej (biura, urzędy), obiektach przemysłowych (fabryki, hale produkcyjne, magazyny), obiektach handlowych (galerie, sklepy wielkopowierzchniowe, markety).
Klapy dymowe lub inne systemy oddymiania pionowych dróg ewakuacyjnych na klatkach schodowych są niezbędne we wszystkich budynkach użyteczności publicznej średniowysokich (od ponad 12 do 25 m) oraz w większości budynków mieszkalnych użytkowych przeznaczonych do zamieszkania zbiorowego, które mają wysokość od ponad 4 do 9 kondygnacji nadziemnych.
W szybach windowych panują specyficzne warunki, dlatego tradycyjne klapy dymowe zaleca się zastąpić systemem oddymiania, który posiada funkcję odsysania. Ma on za zadanie przekazać sygnał alarmowy do centrali, a jednocześnie automatycznie rozpocząć usuwanie pojawiającego się dymu. Ważne, aby czujka obejmowała cały szyb i niwelowała fałszywe alarmy, które mogą wystąpić podczas pracy dźwigu.
Przepisy reguluje norma PN-B-02877-4/Az1:2006. Według niej na każde 10 m długości poziomek drogi ewakuacyjnej powinna znaleźć się minimum jednak czynna klapa dymowa. Jej powierzchnia czynna powinna wynosić minimum 0,9 m2.
Przepisy wskazują również, jakie wymiary powinny mieć klapy dymowe. Wymagana powierzchnia czynna klap dymowych zastosowanych na klatkach schodowych budynków średniowysokich i niskich ma wynosić minimum 5% powierzchni rzutu poziomowego podłogi znajdującej się na tej klatce lub co najmniej 7,5% w przypadku budynków wysokich. Jednocześnie jedna klapa oddymiająca w budynkach średnich i niskich musi mieć powierzchnię wynoszącą co najmniej 1 m2, a w budynkach wysokich 1,5 m2.
Powierzchnię czynną klapy dymowej oblicza się mnożąc powierzchnię geometryczną urządzenia oraz współczynnik przepływu. Wielkość powierzchni geometrycznej uzyskuje się poprzez pomiar otworu klapy dymowej (w płaszczyźnie montażu w stosunku do elementów budowli). Jako współczynnik przepływu określa się stosunek przepływu teoretycznego do przepływu rzeczywistego przez klapę dymową. Producent klap dymowych wartość tę podaje w parametrach danego urządzenia.
Producenci klap dymowych wyposażają je w różne rodzaje sterowników, dzięki którym można sprawnie otworzyć i zamknąć klapę oddymiającą. Sterowniki mogą posiadać napęd elektryczny (łańcuchowy, ramieniowy lub trzpieniowy) bądź pneumatyczny. Bardziej zaawansowane klapy oddymiania posiadają pojedyncze siłowniki w układzie zsynchronizowanym, które pozwalają na jednoczesne otwarcie i zamknięcie wszystkich klap.
Otworzenie i zamknięcie klap oddymiania może nastąpić automatycznie (gdy uruchomi się czujnik dymu), ręcznie (należy włączyć lub wyłączyć alarmowy przycisk oddymiania znajdujący się w centrali sterującej) bądź zdalnie (za pomocą sterowania poprzez urządzenia zewnętrzne).
Klapy dymowe są elementem składowy grawitacyjnego systemu oddymiania budynków. Jest to zespół elementów, którym zarządza centrala. System dymowy uruchamiany jest w razie pożaru za pomocą czujki dymowej. Można również włączyć go ręcznie (przyciskiem alarmowym) lub za pomocą urządzeń zdalnych połączonych z centralą. W momencie włączenia systemu oddymiania, napędy sterujące automatycznie otwierają klapy dachowe lub znajdujące się na fasadzie budynku. Przez klapy oddymiające dym, gorące powietrze i trujące gazy wytwarzane pod wpływem pożaru wydostają się na zewnątrz. Dzięki temu droga ewakuacyjna staje się bezpieczniejsza, a służbom łatwiej jest przeprowadzić akcję ratunkową.
Wymiary klap oddymiających powinny być dopasowane do wysokości budynku oraz drogi ewakuacyjnej, która się w nim znajduje. Ważna jest powierzchnia geometryczna klapy dymowej (wielkości otworu w klapie) oraz powierzchnia czynna klapy dymowej (Acz), czyli parametr pokazujący skuteczność usuwania dymu, którą zapewnia dana klapa dymowa. Wymiary klap oraz ich powierzchnie czynne podawane są przez producenta w tabelach (aprobaty techniczne klap).
Ceny za klapy oddymiające uzależniona jest m.in. od ich rodzaju (klapa jednoskrzydłowa lub dwuskrzydłowa), wymiarów, powierzchni czynnej (Acz), materiału, z którego zostały wykonane, zastosowanego napędu oraz dostępnych funkcji i zaawansowania danego systemu oddymiania. Cena za prostą klapę oddymiania może wynosić już nieco ponad 2000 zł, ale dostępne są również dużo droższe modele. Droższa będzie klapa dymowa z funkcją wyłazu dachowego. Często producenci stosują dopłaty do funkcji napowietrzania.
Producenci często podają cennik nie tylko za same klapy oddymiające, ale także usługę ich kompleksowego montażu. Niezbędne są również wyliczenia oraz wykonanie szczegółowego projektu skutecznego systemu oddymiającego spełniającego normy przepisów przeciwpożarowych.
Firma Grupa TECHPLAST Jarocin ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu naświetli dachowych, zadaszeń i wiat. W ofercie posiadamy szeroki wybór klap oddymiających z napędem elektrycznym i pneumatycznym przeznaczonych do wszystkich typów dachów (w tym klapy dymowe do dachów skośnych). Jako producent klap dymowych oferujemy najwyższą jakość wykonania i kompleksową realizację inwestycji w budynkach użyteczności publicznej, halach przemysłowych, obiektach sportowych czy budowlach mieszkalnych. Klapy oddymiające zamówione w naszym sklepie internetowym wysyłamy do Klientów na terenie całej Polski. Posiadamy również wykwalifikowany zespół montażowy. Poznaj naszą ofertę i wspólnie z nami zagwarantuj bezpieczeństwo na wypadek pożaru w budynku, którym zarządzasz.