Klapy dymowe oddymiające

Jest 24 produktów.

Pokazano 1-12 z 24 pozycji

W naszym sklepie znajduje sie szeroka oferta klap dymowych. Klapy dymowe przeznaczone są przede wszystkim do odprowadzania dymu i gorących gazów powstających w trakcie pożaru czy oddymiania i przewietrzania. Dodatkową funkcją urządzenia jest doświetlanie pomieszczeń światłem dziennym.

Otwarcie klap dymowych następuje automatycznie. Trujące gazy wydzielające się podczas pożaru uchodzą do atmosfery. Funkcja klap oddymiających realizowana jest przez odpowiedni system napędowo-sterujący, który w sposób systemowy doprowadza do otwierania i zamykania ruchomych segmentów klap dymowych. Dobór napędu uzależniony jest przede wszystkim od wymagań stawianych przez przepisy czy charakter obiektu.

Zastosowanie klap oddymiających

System wentylacji pożaru pełni funkcję zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektu. W jego skład wchodzą takie systemy ochronne jak system oddymiający i system przeciwdziałania zadymieniu. Klapa oddymiająca jest sprzętem umieszczanym na dachu budynku, którego rolą jest odprowadzenie ze środka pomieszczenia dymu i ciepła tworzącego się w wyniku pożaru. Niekiedy są też użyte do wietrzenia i pełniejszego oświetlania budynków.

Rola klap dymowych

Wykorzystanie klap oddymiających bezpośrednio oddziałuje na ochronę pożarową, silnie obniżając rozprzestrzeniający się ogień, możliwość zaczadzenia. Podstawową rolą takiego sprzętu jest odprowadzenie dymu i ciepła z obiektu dotkniętego pożarem. Właściwie skonstruowane rozwiązanie znacznie wspomaga ewakuowanie się oraz przeprowadzenie czynności ratowniczych w miejscach, w których zastosowano klapy dymowe. Odprowadzenie szkodliwych opałów umożliwia uzyskanie efektywniejszej widzialności na drodze, na której się ewakuujemy.

Klapa oddymiająca ochrania strukturę budowli przed wpływem wyższych temperatur i zmniejsza możliwe starty wiążące się z oddziaływaniem dymu. Co prawda oddymianie może zostać przeprowadzone przy użyciu kompleksowych systemów do wietrzenia, ale oddymianie grawitacyjne jest prostszym rozwiązaniem, dość tanim do zrobienia i wyjątkowo efektywnym. W sytuacji jego użycia używane są parametry fizyczne gazów, które przemieszczają się ku górze po ogrzaniu.

Klapa dymowa – funkcja kontrolna

Zazwyczaj projekty budowli handlowych, czy produkcyjnych zakładają użycie wgłębień w dachu – w ich przypadku rozchylenie oraz zamknięcie przebiega przy użyciu klap dymowych. System oddymiający, który używa te klapy, używany może być w sytuacji pożaru, ale też w czasie zwykłego użytkowania budynku. Właściwa konfiguracja klap oddymiających może sprawować rolę wentylacji i klimatyzacji.

Typy oraz wykorzystanie klap oddymiających

Wszystkie klapy oddymiające zaopatrzone są w sprzęt wyzwalający, który odpowiedzialny jest za ich otwarcie oraz zamknięcie. Stosowane są tu mechanizmy elektryczne lub pneumatyczne. Elektryczne mechanizmy stosowane są przede wszystkim do kierowania klapami punktowymi stosowanymi na klatkach schodowych.

Do takiego zestawu zalicza się:

  • centralę oddymiającą
  • przycisk oddymiający
  • czujkę dymową
  • siłownik elektryczny, który posiada napęd łańcuchowy albo ząbkowaty
  • opcjonalnie przycisk przewietrzania.
  • Do zestawu pneumatycznego zalicza się z kolei:
  • mechanizm pneumatyczny
  • nabój CO2
  • termowyzwalacz z topikiem termicznym.

Drugie z wymienionych może być załączone mechanicznie po załączeniu sprzętu wyzwalającego albo manualnie, z wykorzystaniem alarmowej skrzyni sterowniczej. Wykorzystanie określonego napędu klapy oddymiającej uzależnione jest od typu i roli obiektu, a także wymiarów pokrywy klapy. Systemy elektryczne wykorzystuje się raczej w budowlach użytku publicznego i na klatce schodowej. Systemy pneumatyczne z kolei wykorzystuje się w obiektach produkcyjnych i magazynowych, a także handlowych cechujących się dużą powierzchnią. Klapy oddymiające aktualnie wykorzystuje się na różnorodnych typach dachów.

Kiedy zamawiamy taką klapę, koniecznie musimy określić rozmiary otworu montażowego. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór wysokości podłoża klapy. Klapy instaluje się do konstrukcji dachu albo na cokole ze stali, metalu, czy drewna. Właściwe wskazanie rozmiarów klapy dymowej ma istotne znaczenie dla odpowiedniego działania systemu oddymiającego. Jeśli chodzi o efektywność systemu, opłacalny jest bardzo duży otwór wypływu dymu, ale z ekonomicznego i konstrukcyjnego punktu widzenia nastawiamy się na spore zmniejszenie tej powierzchni.

Odpowiednio sporządzone obliczenia, bazujące na przybliżonym dla danej budowli zakresie pożaru, badaniu systemu architektonicznego i źródeł przepływu dymu, umożliwiają znalezienie bezpiecznego rozwiązania, dzięki określeniu optymalnych rozmiarów otworu dla wydalania pełnego poziomu dymu tworzonego w czasie pożaru, kiedy jednocześnie instalacja jest nieprzewymiarowana.

Za pośrednictwem otwartych klap może przemieszczać się pożar, dlatego ważne jest zastosowanie odstępów między nimi, zgodnie z normami określonymi przepisami ppoż.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć