W razie wystąpienia pożaru w budynku wielokondygnacyjnym to właśnie klatka schodowa stanowi drogę ewakuacyjną - bardzo często jedyną. Największym zagrożeniem w takiej sytuacji są gazy trujące, będące wynikiem procesu spalania. Jeżeli dym szybko rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych, odcina drogę ewakuacyjną, co w konsekwencji prowadzi do spowolnienia lub nawet uniemożliwienia podjęcia niezbędnych działań przez służby ratownicze. Oddymianie klatek schodowych jest jednym z najważniejszych elementów zabezpieczeń przeciwpożarowych - zaopatrzenie budynku w efektywny system oddymiający umożliwia stworzenie bezpiecznej drogi ewakuacji, przyczyniając się do ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
Oddymianie klatek schodowych to nasza specjalność. Zajmujemy się produkcją oraz montażem kompletnych zestawów urządzeń służących do odprowadzania dymu. Zapewniamy najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz warunki odpowiednie do przeprowadzenia skutecznej ewakuacji, akcji gaśniczej i działań podejmowanych przez służby ratownicze. Oferowane przez nas systemy oddymiania klatek schodowych charakteryzuje niezawodność działania. Powstają w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, stanowiąc najważniejszy element ochrony przeciwpożarowej.
Oddymianie klatek schodowych - przepisy prawne
Zasady bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych regulują przepisy o ochronie przeciwpożarowej oraz przepisy techniczno-budowlane. Najważniejsze cele związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym budynku, również te dotyczące oddymianiu klatek schodowych, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (paragraf 207 Warunków Technicznych). Zawarte tam wymagania dotyczą zapewnienia bezpiecznych warunków na klatce schodowej, umożliwiających osobom znajdującym się wewnątrz budynku przedostanie się na zewnątrz lub przetrwanie w innym miejscu do czasu, kiedy przeprowadzona zostanie akcja ratownicza. W tym samym paragrafie znajduje się również informacja o konieczności zastosowania warunków bezpieczeństwa służb ratowniczych. Zgodnie z przepisami cele te należy osiągnąć poprzez stosowanie urządzeń oddymiających lub zapobiegających zadymieniu, uruchamianych samoczynnie po wykryciu dymu.
Pozostałe dokumenty zawierające cele i wytyczne wymagane do instalacji systemów oddymiania:
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane;
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
- PN-EN 12101-6:2007 Systemy kontroli rozprzestrzenienia dymu i ciepła - Część 6: Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnienia - Zestawy urządzeń.
- Wytyczne W-003:2016 Systemy oddymiania klatek schodowych, CNBOP-PIB 2016.
Kiedy oddymianie klatki schodowej jest wymagane?
Oddymianie klatki schodowej ma na celu skuteczną ewakuację mieszkańców ze strefy pożarowej. Zainstalowanie specjalnych systemów gwarantuje dynamiczną redukcję dymu i pozwala bezpiecznie przedostać się osobom na zewnątrz lub pozostać w innym bezpiecznym miejscu do czasu pojawienia się służb ratowniczych. Obowiązujący aktualnie wymóg stosowania instalacji oddymiającej dla klatek schodowych służących do ewakuacji stanowi złagodzenie zapisu paragrafu 245 Warunków Technicznych, których mówił o wdrażaniu tego rodzaju zabezpieczeń w przypadku następujących budynków:
- niskie (N) ze strefą pożarową ZL II,
- średniowysokie (SW) ze strefą pożarową ZL I, II, III lub V.
Na ten moment nie ma obowiązku stosowania wspomnianych zabezpieczeń w przypadku niskich budynków użytkowych lub średniowysokich budynków mieszkalnych ze strefą pożarową ZL II. Jeżeli w budynkach mieszkalnych długość dojścia ewakuacyjnego zostaje przekroczona, wymagane jest zastosowanie przynajmniej urządzeń do oddymiania klatki schodowej.
Elementy systemów oddymiających klatki schodowe
W systemie dymowym klatki schodowej wyróżnia się następujące elementy:
- centrala alarmowa
- czujka dymu
- przycisk manualnego wzbudzenia
- okablowanie odporne na ogień
- klapa dymowa
- otwór napowietrzający
Wymiary klapy dymowej dostosowuje się do konkretnej powierzchni oddymiania, wskazanej w danym projekcie oddymiania klatki schodowej.
Profesjonalne oddymianie klatki schodowej - systemy-oddymiania.pl
Specjalizujemy się w kompletnym wytwarzaniu solidnego systemu oddymiania klatek schodowych. Oferowane przez nas usługi obejmują:
- montaż klap dymowych przez fachowców,
- dostarczenie niezbędnych akcesoriów do instalacji elektrycznej, tj. centrali, przycisków, czujek,
- przygotowanie dokumentacji podwykonawczej.
Zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Oferujemy profesjonalne oddymianie klatki schodowej. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Gwarantujemy kompleksową obsługę – od profesjonalnej produkcji, aż po fachowy montaż. Służymy pomocą i wsparciem technicznym na każdym etapie realizacji zlecenia. Zachęcamy do kontaktu oraz skorzystania z naszych usług.