Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Dym, który tworzy się wraz z ogniem jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia oraz życia ludzi. Duży ich odsetek umiera w wyniku zatrucia dymem. Dym wraz z tworzącym się ciepłem generuje wielkie straty w miejscach, w których doszło do pożaru. Oddymienie elektryczne pomoże uniknąć powstaniu takich zagrożeń. Systemy do oddymiania stosuje się w obiektach do użytku publicznego. Działanie systemu polega na tym, że okna i klapy otwierają się samoczynnie albo ręcznie, w wyniku czego z pomieszczenia wydala się dym, szkodliwe gazy i nadmierne ilości ciepła.
Oddymianie elektryczne zapewnia mieszkańcom większą ochronę – mogą się oni bezpiecznie ewakuować z budynku, źródło pożaru zostaje szybko namierzone, a ogień szybko ugaszony. Czujnik wykrywający dym zawiadamia centralkę , a ta mechanicznie załącza siłowniki elektryczne, które otwierają klapę. Jeśli np. mieszkaniec sam wcześniej zauważy pożar, za pomocą przycisku alarmowego może otworzyć klapę dymową. System ten pozwala także każdego dnia wentylować pomieszczenie otwierając klapę poprzez przycisk przewietrzania. System dodatkowo można zaopatrzyć w czujkę pogodową deszcz – wiatr zamykający okno w czasie deszczu lub wzmożonego wiatru, co zapobiega zalaniu pomieszczenia lub wyrwaniu klapy. Jednak funkcja oddymiania jest pierwszorzędna, więc w przypadku pożaru przy niekorzystnych warunkach pogodowych klapa pozostanie otwarta w celu oddymiania.
Mechanizm otwierania klapy stosujący siłowniki elektryczne, które zasila prąd stały stosowany jest zazwyczaj dla klap nad klatką schodową. Nie stosuje się wyzwalaczy termicznych. Do wyposażenia można również dołączyć przycisk kierowania wentylacją, centralę pogodową kierującą otwarciem klapy w uzależnieniu od warunków pogodowych, elektryczną centralę kierowania oddymianiem.
Oddymianie elektryczne przeprowadza się za pomocą:
– elektrycznych siłowników, które wchodzą w skład systemu oddymiania
– centrali oddymiania z akumulatorami
– optycznych czujników dymu
– przycisków, dzięki którym można zamknąć i otworzyć klapy, by przewietrzyć pomieszczenie przy codziennych pracach
– centrali pogodowych, które umożliwiają systemowi reakcję na warunki pogodowe.